Borsada Kazanmak

Borsada yatırım yaparken temel prensibin uzun vadede iyi getiriler sağlayabilecek şirketler seçmek olduğunu hepimiz biliriz.
Bir çoğumuz bu işin teorisini az çok biliriz ama uygulama safhasında doğru bildiğimiz teorik kısım çoğu zaman duygularımıza yenik düşer ve daha kısa vadede daha yüksek kazançlar peşine düşeriz, kimi zaman şans, kimi zaman gerçek öngörüler eşliğinde kısa vadede kazançlar elde edilmiş olsada genelde kısa vadeli borsa yatırımlarının sonucu hep hüsran olmuştur yada kısa vadeli düşünce tarzına girmiş olmamızdan dolayı doğru şirketler seçip uzun vadede kazanabileceğimiz paradan çok daha azını kazanmış oluruz.

Borsada yatırım yapmanın en basit kriterlerinden biride bence vade kısmıdır,
kısa vademi uzun vademi daha yüksek kazanç sağlar sorusuna
benim şahsi cevabım uzun vade olur.

Çünkü kendi üzerimdede bir çok defa denediğim ve tecrübe edindiğim sonuç, kısa vadeli kazançların istikrarı olmuyor. Bir doğru, iki doğru, üç doğru alım satım işlemlerinin hepsinden kar etmiş olsamda dördüncü işlemin hatalı olmasından dolayı tüm doğru işlemler sonucu kazandıklarımı kaybettiğimde olmuştur hatta zararım dahi olmuştur.
O yüzdendirki her zaman uzun vadeli düşünmek çok daha mantıklı geliyor bana. Hiçmi kısa vadeli işlem yapılmaz derseniz, tabiki yapılabilir ama tüm portföyü kısa vadeli çevirmek değilde az bir oran ile kısa vadeli işlemlerde elbette yapılabilir.
Uzun vadeli yatırım yaparak iyi bir getiri elde etmenin temel şartlarını kısa ve öz biçimde şu şekilde sırlayabiliriz.

Dünyada ve ülkemizde genel ekonomik ve siyasal koşulların ne durumda olduğunu bilmek gereklidir,
ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar gereği daha karlı çalışan
ve ilerki süreçtede karlılığını devam ettirebilecek sektörler hangileridir bunu tespit etmek gereklidir
ve en son olarakta karlılığı yüksek olan bu sektörler içinde özellikle özvarlıklarını arttıran şirketlerin hangileri olduğunu tespit etmek gereklidir…

Tüm bu şartları mümkün olduğunca eksiksiz bir şekilde analiz ederek bir sonuca varmalı ve ortaya çıkan şirketler için uygun alım fiyatları belirlenmelidir.
Anlattığım bu sistemin hem matematiksel hemde mantıken yolu ve yöntemleri vardır.
Mantık kısmında herkesin kendince doğru olduğuna inanmamız gereken mantığını kullandığını varsayarsak matematiksel yöntemleri de eksiksiz yerine getirir ve doğru şirketleri seçersek uzun vadede daha yüksek kazançlar elde edebilme imkanı artacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Rast gele yazılar

karışık yazılar